#9 Recenzja "Śmierć miłości, czyli (anty)poradnik o tym, dlaczego boimy się kochać" Anna Czyrska

Witajcie kochani.

Dziś mam dla Was dość nietypową recenzje. Forma tej książki nie jest moją ulubioną ale miło mi się czytało. Serdecznie zapraszam. :)

  "Śmierć miłości, czyli (anty)poradnik o tym, dlaczego boimy się kochać" Anna Czyrska.


Tytuł: "Śmierć miłości, czyli (anty)poradnik o tym, dlaczego boimy się kochać"
Wydawnictwo: Wymownia
Liczba stron : 58 (e-book)

Opis książki: „Miłość - często mylimy ją z przyjemną emocją, którą odczuwamy po zjedzeniu czekolady.” Czy jednak na tym polega sens bycia razem?
Doświadczanie braku miłości rodzi wiele pytań. Sami wybieramy bycie singlem, czy też świat robi z nas samotników? Jak pojmujemy wolność, a jak bezpieczeństwo? Czy jesteśmy ofiarami technicyzacji relacji, czy też świadomie i celowo uciekamy w świat wirtualny? Czy miłości można się nauczyć? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autorka, która od lat pracuje z singlami, parami w wolnych związkach i styka się z licznymi małżeństwami. Do poświęcenia się tej tematyce przygotowały ją studia z zakresu nauk o rodzinie, praca zawodowa, a także liczne obserwacje poczynione podczas prowadzenia swych autorskich warsztatów dla singli – Projektu „Familiologia”. Jest doskonałą obserwatorką życia społecznego i zjawisk właściwych dla świata wirtualnego. Autorka „Level Empire” oraz „Zero” jak zawsze chce pomóc czytelnikom w stworzeniu trwałych i wartościowych związków i przekonuje ich, że kultura hedonizmu nie jest kulturą miłości. Prezentowana książka jest poradnikiem bardzo nietypowym, dlatego właśnie nosi nazwę (anty)poradnika. Czytelnik nie znajdzie w niej bowiem wielokrotnie powielanych dobrych rad, gładkich formuł, które niczym zaklęcia mają przenieść go w świat wiecznie roześmianych zakochanych. Autorka, poprzez surową analizę życia społecznego i relacji międzyludzkich cechujących XXI wiek, każe czytelnikowi uczciwie spojrzeć w lustro, co jest pierwszym warunkiem skutecznego budowania związku z drugim człowiekiem.


Poradnik nie jest moją ulubioną formą, ale ten nie był taki zły. Styl autorki jest lekki, bezpośredni i z humorem. Używa wielu wyrazistych porównań. Każdy rozdział kończy się pytaniami do czytelnika.W każdym z nich autorka zadaje nam minimum dwa, trzy pytania, na które chce, żebyśmy odpowiedzieli na przykład w wolnej chwili. Pytania te poruszają dość ważne kwestie, które pomagają odkryć siebie. Jednak nie wszystko mi się podobało. Z tego względu, że ja inaczej patrzę na świat momentami miałam dość czytania bo poglądy autorki były sprzeczne z moimi.  Nie uważam, by facet był całym złem na tym świecie i by mu chodziło tylko o jedno. Od każdej reguły są wyjątki wiadomo ale nie każdy facet myśli tylko o dobrej zabawie. 

Poradnik skupia się głównie na byciu singlem i jego przyczynami. Niektórzy po prostu nie szukają drugiej połówki, bo tak jest im wygodniej. Autorka także pisze o instynkcie macierzyńskim. Ja mam trochę inny pogląd gdyż wiele matek -nie tylko tych młodych-  porzuca swoje dzieci i to na pewno nie jest instynkt macierzyński.

Sądzę, że ten poradnik będzie idealny dla osoby z podobnymi poglądami do autorki. Ja niestety do tego grona nie należę i raczej nigdy nie będę. Jeżeli jednak skusicie się na ten poradnik, życzę Wam miłej lektury. :)

Moja ocena: 4/10

Poradnik mogłam przeczytać przed premierowo dzięki Wydawnictwo Wymownia i akcji Książki dla blogerek  za co bardzo wydawnictwu dziękuje. 

A Wy co sądzicie o poradniku? Piszcie :)

Całuski.
Agaa.

5 komentarzy:

 1. Pierierrwszy raz słyszę, ale na pewno nie przeczytam xd

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 2. Poradnik czeka na przeczytanie, ale jakoś za bardzo nie ciągnie mnie do niego, a teraz jak przeczytałam twoją recenzję, to jeszcze mniej. Moje poglądy chyba też nieco by się różniły. Ale zobaczę, może jednak sięgnę i sama się przekonam :)
  Pozdrawiam,
  bookmoorning.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się nawet podobał. Taka luźna lektura, momentami zabawna. Pytania na końcach rozdziałów dają do myślenia, więc czemu nie. Czasami warto się zastanowić nad życiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam poradników, a ten troszkę jak czytałam opis, miałam przed oczami lekcje wdż. :D Po za tym o miłości,niezbyt dla mnie :)
  Pozdrawiam cieplutko, buzziaki Alex :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpuszczę sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń